Hygienická zátěž přírodní matrace

České přírodní matrace - hygienická zátěž přírodní matrace

Hygienická zátěž matrace je pojem, který jsme zavedli v naší společnosti a přímo souvisí s životností přírodní matrace. Zjistěte, co to vlastně znamená a jestli se vás to týká.

Běžně se můžete setkat s podobným pojmem, kterým je “hygienická životnost matrace”, ta je kratší než udávaná životnost matrace. Hygienickou životnost přírodní matrace významně ovlivňuje obsah přírodních materiálů ve vyráběné matraci, ty ze své přirozené podstaty zabraňují přežívání různých roztočů, plísní a baktérií. Tuto úžasnou vlastnost zajišťuje v přírodní matraci přírodní kaučuk. Pokud se hodně potíte, lze matraci ochránit také pratelným potahem, který ovšem není tvořen přírodními materiály, ale většinou se jedná o výrobek z polyesterových vláken.

Ekologickou fyzickou ochranu matrace potom můžete pořídit ve formě přírodních topperů. Pozor si dejte na klasické toppery vyráběné z polyesterových vláken, nebo hůře toppery s polyuretanovou spodní vrstvou. Ta sice totálně zabrání průniku čehokoliv směrem do matrace, ale také spolehlivě degraduje přírodní charakter lůžka a brání přirozenému "dýchání" přírodních materiálů v matraci. Hygienickou životnost matrace ovlivňuje také dostatečná péče o přírodní matraci, jako je třeba dostatečné větrání, aby vlhkost v matraci měla šanci vyventilovat do okolního prostředí a odejít.

Standardní ochranu potom můžete doplnit kvalitním prostěradlem.

Hygienická zátěž přírodní matrace je údaj, který o matraci říká, kdy by se měla matrace zkontrolovat na obsah solí. Když se totiž na matraci potíte, tak po ranním probuzení sice matraci vyvětráte a vlhkost se z matrace odpaří a vyvětrá, ale část solí obsažená v potu zůstává zachycena v přírodní matraci.
U našich přírodních matrací uvádíme univerzální údaj 3 roky, protože není možné stanovit přesnou hygienickou zátěž matrace dle uživatele. Nevíme totiž, jak moc se zákazník potí a jaký časový údaj je odpovídající pro konkrétního zákazníka a matraci.

Kontrolu hygienické zátěže každé přírodní matrace provádíme laboratorními zkouškami, kdy z matrace odebereme několik vzorků a ty dále testujeme na obsah solí. Pokud je obsah solí větší než stanovená norma, doporučujeme zákazníkovi výměnu určitých materiálů v matraci a výměnu obalu, který bývá hodně propocený a flekatý. Po takovém servisním zásahu je přírodní matrace opět “čerstvá” a “čistá” a další 3 roky můžete nerušeně spát s vědomím, že nespíte na zásobníku solí.

Běžná hygienická zátěž syntetických matrací se pohybuje okolo 2 let. Nevýhodou syntetických matrací je, že po styku s lidským potem pěna degraduje (řídne) a mění své fyzikální vlastnosti. Po 2 letech, pokud si sáhnete na roh matrace, kde nespíte a na prostředek matrace kde se nejvíce potíte, tak u většiny syntetických matrací můžete zpozorovat rozdíl v tuhostí až 20%. Při spánku to potom znamená, že když ulehnete k plánovanému relaxu, tělo se "propadnutím" do matrace dostane do nekomfortní pozice tzv. flexe, která brání tělu v plnohodnotné regeneraci.

Na závěr můžeme uvést, že ten, kdo používá kvalitní ochranný topper, který doporučujeme ke každé matraci, nemusí hygienickou zátěž přírodní matrace vůbec řešit. Veškeré soli jsou zachytávány v topperu. Ten se dle zátěže (jednou za 2 roky) může vyměnit, nebo ručně vyčistit pomocí přípravků s aktivním kyslíkem.