Jaký typ roštu pod přírodní matraci?
Přírodní ortopedické matrace mají své specifické požadavky na podklad, na kterém mají ležet a plnit svou funkci. Tento článek vám vysvětlí, jaký podklad je pro takovou matraci ideální.
Výběr správné matrace pro pohodlné a zdravé spaní není jednoduchý proces, který lze efektivně a bez notné dávky štěstí či specialisty zvládnout za jedno odpoledne.
Bohužel pro uživatele se výběr přírodní matrace ztěžuje o další aspekty, kterými jsou vlivy prostředí.
Jedním z hlavních takových vlivů je podklad pro přírodní matraci, na kterém má být matrace uložena.
Zde se lze spolehnout na logiku.
Správná přírodní matrace má určitou tuhost, ale také určitou pružnost, a právě pružnost přírodní matrace zajišťuje, že matrace klade tělu odpor odpovídající určité váze těla.
Při volbě správné tuhosti a pružnosti se vychází z tvrdého podkladu, který nebude tuhost a pružnost přírodní matrace dále zkreslovat. Jednoduše řečeno, tuhost a pružnost matrace se volí, jako byste ji položili na zem. Je to především z toho důvodu, aby se volila tuhost a pružnost matrace a nikoliv podkladu.
Pokud vám odborník sestaví přírodní matraci právě pro vaši váhu a zdravotní obtíže, potom musí být zachovány všechny podmínky podkladu matrace, aby přírodní matrace fungovala i po instalaci doma.
Na trhu existuje několik druhů postelových roštů a dalších podkladů, které za rošty lze s trochou fantazie považovat, ale ne všechny jsou vhodné pro přírodní ortopedické matrace. Proto vám představíme, čím se tyto typy podkladů liší a na co byste si měli dát u jednotlivých typů pozor.
LAMELOVÉ ROŠTY
Lamelové rošty se vyrábějí v mnoha provedeních, ale jedno mají společné….lamely. Lamela je překližka lisovaná za tepla do prohnutého tvaru. No a překližka není nic jiného, než mnoho vrstev loupaných bukových dýh spojených močovino-formaldehydovým lepidlem.
Taková lamela je pružná a když na ni zatlačíte prohne se. A zde nastává ten problém. Pokud máte pružný rošt, potom nejste schopni vybrat takovou matraci, jejíž tuhost a pružnost takový rošt nezkreslí. Při instalaci přírodní ortopedické matrace na takový rošt dojde k většímu propadu matrace uprostřed roštu a tím dochází k nerovnoměrnému tlaku na pohybový aparát.
Lamelové rošty jsou pro přírodní ortopedické matrace nevhodné !!!
BOXSPRINGY
U boxspringu nelze hovořit o roštu, ale protože se s tímto provedením často setkáváme, rozhodli jsme se ho uvést také.
Boxspring = na pevném roštu uložené ocelové pružiny, které jsou očalouněné látkou spolu s rámem postele. Tím vzniká odpružený rám postele. Efekt stejný a možná trochu horší než u lamelových roštů. Při instalaci matrace dochází k nadměrnému propadu těla, zkreslení tuhosti a nerovnoměrnému tlaku na pohybový aparát.
V některých případech výrobci navíc sestaví takový „mrakodrap“, že sice spíte skoro až u stropu jako správný šlechtic, ale pokud dáte na odpruženou postel (boxspring) matraci o výšce 25-30 cm, na ni svrchní podložku o výšce 10 cm a na ni ještě ochranný topper o výšce až 2 cm, tak jste na výšce cca
40 cm, tak pružiny v posteli nezmáčknete, leda že byste ulehali s poctivou kovářskou kovadlinou :-).
Tedy postel z krásného masivu, která by vás vyšla na 70 tisíc vás v boxspring verzi vyjde i na 120 tisíc a výsledek je pouze vizuální.
Boxspringy jsou pro přírodní ortopedické matrace nevhodné !!!
DRÁTĚNÉ / POPRUHOVÉ ROŠTY
Dnes už příliš nepoužívané, ale občas se s nimi setkáváme u přistýlek a na chalupách. Jsou složené z podélných pružin nebo popruhů, které jsou natažené mezi bočními částmi rámu. Jsou velmi měkké, propadavé a asi to nejhorší, co můžete dát pod přírodní ortopedickou matraci a vlastně pod jakoukoliv matraci ????.
Drátěné rošty jsou pro přírodní ortopedické matrace nevhodné !!!
LAŤOVÉ ROŠTY
Jsou vyrobené z různých druhů dřev, jsou pevné a tvoří pevný podklad. Vyrábějí se zpravidla ze smrkového nebo borovicového dřeva, a to bez ohledu na dřevo použité při výrobě korpusu postele. Však se zamyslete, na co plýtvat kvalitním, drahým tvrdým dřevem (jasan, buk, dub) na rošt, který stejně není vidět.
Tyto rošty se vyrábějí v mnoha provedeních:
Rošty rámové – latě jsou ukotvena ve vlastním rámu a rám se kotví do korpusu postele
Rošty popruhové – latě jsou spojené nylonovými popruhy, kotví se zpravidla krajní a prostřední latě k nosným latím na korpusu postele.
Rošty volně ložené – samostatné latě kotvené kusově k nosným latím na korpusu postele
- Mezery mezi latěmi by měly být 5-8 cm a šířky latí 8-12 cm.
- Latě by měly být hoblované a ohraněné, aby nepoškozovaly matraci při manipulaci.
- Latě se povrchově neupravují (bez laku, lazury, oleje či vosku)
Pro přírodní ortopedické matrace jsou vhodné právě laťové rošty.
DESKY
Desky jsou zpravidla překližkové, laminové nebo dřevotřískové. Když pomineme obsah lepidel v těchto deskách, je možné je použít při dodržení několika pravidel:
- Síla desky by měla být dostatečná pro váhu uživatele, alespoň 20 mm
- Deska by měla mít větrací otvory o dostatečném průměru a počtu otvorů
- Průměr otvorů by měl být 6 - 10 cm
- Hustota otvorů by měla být v závislosti na průměru otvorů cca 30 - 40 otvorů na m2
Desky jsou vhodné pro přírodní ortopedické matrace.